Tym razem podzielę się opinią na temat kołowrotka Shimano Twin Power 2000/2500 FA.

DSC_3224

Jest on rozmiarowo taki sam jak wersja 2500 lecz posiada trochę mniejszą szpulę. Kołowrotek produkowany w Japonii. Moim zdaniem jest to zwycięzca w porównaniu ceny do jakości. Nie wiele odbiega jakością od swojej bardziej wypasionej siostry Stelli. Przez wielu użytkowników Twin Power FA uważany jest za najbardziej udany konstrukcyjnie model z całej gamy Twin Powerów.

DSC_3225        DSC_3227

DSC_3228        DSC_3229

Konstruktorzy Shimano nazwali Twin Powera na rynku amerykańskim Sustain. Zabieg czysto marketingowy gdyż oprócz nazwy i walorów kolorystycznych konstrukcyjnie modele Twin Powera i Sustaina były takie same. Nawet części pasowały zamiennie. Niestety ciężko znaleźć takiego Twin Powera w przyzwoitym stanie. Konstrukcja z początku nowego tysiąclecia.

DSC_3230 DSC_3231 DSC_3232

Z powodzeniem używam Twin Powera do łowienia okoni, pstrągów tak z łodzi jak i z brzegu rzeki czy też jeziora. Jest to mój ulubiony kołowrotek do wypraw na pstrągi. Bardzo uniwersalna maszyna do lekkiego oraz średniego spinningu. W tym kołorotku zastosowano duże łożysko na pinione, które wchodzi w szpulkę. Rozwiązanie takie było również w modelach Stelli.

DSC_3233     DSC_3234

DSC_3235

Parametry techniczne:

 • 7 łożysk + 1 łożysko oporowe,
 • Przełożenie 5,0/1,
 • Waga 265g,
 • Pojemność szpuli 0,25/160m.

W tym sezonie zostanie pierwszy raz rozkręcony, wyczyszczony ze starego smaru i dostanie nowe smarowidło. Relacja z tego zabiegu niebawem do zobaczenia na tej stronie. Zapraszam

Pozdrawiam

Sebastian ?TORPEDA? Gil

2 KOMENTARZE

 1. Przeczytałem zaledwie drugą recenzję Twoich kołowrotków, a pojawia się w niej tyle błędów, że proponuję abyś przed kolejną poradził się kogoś z elementarną wiedzą, bo jest sporo kompromitacji.

  Odnośnie tego TP to nie jest to TP FA a protoplasta TPFA i sustaina FD czyli TP `02 – w wersji jdm. Różnicę są ogromne między tymi trzema.
  Jedną z nich jest jak zauważyłeś łożysko na osi głównej, które poprawia pracę hamulca ( Ty błędnie oś nazywasz pinionem – tu nawet nie wypada mi komentować)
  Poza tym TP `02 ma kompletnie z innego stopu przekładnię niż to ma nasz TP FA czy amerykański sustainFD. TP `02 ma lżejsze główne koło, wormshaft, prowadnice.
  Do tego większych rozmiarach 4000 TP `02 w rolce w odróżnieniu od TP FA i suskaFD ma nie jedno, a dwa łożyska.
  Oczywiście wersja jdm ma przetkaną korbę, a odpowiednik na europę i amerykę wkręcaną.
  Ciekawa sprawa z tym, że według Ciebie TP `02 niewiele odbiega od stelli `01 ? FA ?
  Zapewniam Cię, że ani materiałowo, ani konstrukcyjnie te dwie bliskie sobie generacje nie mają nic wspólnego poza nazwą shimano.
  Nie chce mi się korygować wszystkich bzdur w opisach, bo najlepiej było by napisać je od nowa.
  Pozdro.

 2. W związku z tym, że nie boimy się krytyki umieszczamy publicznie wszystkie komentarze.
  Zawitał do nas Pan Piotr Z. znany hejter w świecie sprzętu wędkarskiego. Wydaje mu się że wie wszystko o kołowrotkach bo dużo ich rozkręcił. I niech tak pozostanie bo ja nie zamierzam nikogo pouczać cz też niczego poprawiać w moich relacjach. To są moje własne spostrzeżenia. Również pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj